Kary za przekręcanie licznika

wróć
Opis obietnicy
Polityk
Ministerstwo
Ustawa
Nasza ocena
Zbigniew Ziobro Sprawiedliwości Kary za przekręcanie licznika

Kto: Zbigniew Ziobro Ministerstwo: Sprawiedliwości

Kary za przekręcanie licznika

Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny, weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

Opis ustawy

Ustawa penalizuje proceder modyfikowania liczników samochodowych oraz wprowadza szereg obowiązków mających zapobiegać tego rodzaju oszustwom np. obowiązkową kontrolę stanu licznika przy kontroli drogowej. Za tzw. przekręcenie licznika można będzie wymierzyć karę do 5 lat więzienia.

Plusy:

+ Penalizacja może spowodować zmniejszenie negatywnego zjawiska, jakim jest oszukiwanie przy ilości przejechanych kilometrów w celu zwiększenia wartości samochodu.

Minusy:

- Maksymalna kara za „przekręcenie” licznika będzie jedną z najwyższych w Europie. Na przykład we Francji kara to 2 lata, a w Czechach jedynie rok.

- Karani będą także kierowcy, którzy nie zgłoszą wymiany licznika, nawet bez zmiany jego przebiegu (do 3.000 złotych grzywny).

Komentarze

mrty | 2020-02-15 16:16:51

Ustawa to knot. Nie przewiduje co zrobić z licznikami mechanicznymi 5 cyfrowymi. Licznikami które liczą do 300000km i zaczynają od nowa - VAG m.in. golf 3. Brak możliwości realnej korekty w przypadku błędnego wpisu ze strony służb (policja nie może edytować swojego błędnego wpisu do CEP). To tylko jedne z wielu problemów. A jak długo przebieg nie będzie weryfikowany w bazach zagranicznych przy pierwszej rejestracji tak długo handlarze będą się z niego śmiać.